MMA.ORG.PL

POZOSTAŁE

Najchętniej obstawiani zawodnicy MMA w historii

Opublikowane

pas ufc

Lubicie rankingi? My też! Między innymi dlatego, że świetnie się bawimy, tworząc je. Listy top-10 najlepszych zawodników wszech czasów, najlepszych nokautów czy największych blamaży w oktagonie mają to do siebie, że są zawsze subiektywne. Każdy z Was usunąłby z nich kilka pozycji i z pewnością znalazłby kilka swoich typów. Na tym jednak polega zabawa i żaden ranking nie jest idealny. Dlatego nie warto podchodzić do nich zbyt serio!

No dobrze, skoro kilka słów tytułem wstępu mamy już za sobą, pora na konkrety. Tym razem wpadliśmy na pomysł stworzenia rankingu zawodników MMA wszech czasów, na których najczęściej stawiano zakłady. Wydawać by się mogło, że jest to zadanie karkołomne: skąd bowiem wziąć informacje na temat liczby przyjętych kuponów na to czy inne nazwisko? Czy ktoś w ogóle prowadzi takie statystyki? Skąd wiemy, ile razy stawiano na, dajmy na to, Chaela Sonenna u bukmacherów online, w stacjonarnych kolekturach czy u lokalnych cwaniaczków z półświatka prowadzących rozliczenia w brudnym zeszycie?

Nie możemy być w tym momencie w 100% szczerzy. Zdradzić możemy jedynie tyle, że mamy swoje źródła. W wielu przypadkach pomogli nam znajomi pracujący w zaprzyjaźnionych domach bukmacherskich. W paru przypadkach korzystaliśmy z materiałów dziennikarskich. Kilka nazwisk z kolei trafiło do naszego rankingu tylko dlatego, że… naszym zdaniem do niego świetnie pasują.

Jesteście gotowi? Zatem zaczynamy!

Francis Ngannou

Francis , rocznik 1986, to zawodnik kameruńsko-francuskiego pochodzenia, aktualnie rywalizujący w kategorii ciężkiej PFL, wcześniej w ramach . urodził się i wychował w wiosce Batié w Kamerunie: w kraju, gdzie przeciętne roczne zarobki wynoszą około 5 tys. zł, a edukacja podstawowa (do 12. roku życia) była do 2000 roku płatna. Młody Francis bez wątpienia poznał smak biedy. Aby móc związać koniec z końcem, podejmował się różnych prac dorywczych, aż jako dorosły mężczyzna wyemigrował do Paryża, by spełnić swoje marzenie o zostaniu zawodowym bokserem.

Po dotarciu do Paryża Ngannou nie miał pieniędzy, przyjaciół ani stałego miejsca zamieszkania. Przez pewien czas żył na ulicy, aż wreszcie zaczął trenować za darmo w klubie MMA w 2013 roku. Francis Ngannou rozpoczął swoją karierę w mieszanych sztukach walki, walcząc głównie we francuskiej czołowej organizacji MMA, 100% Fight w Paryżu. Stoczył również jedną walkę w innych organizacjach, w Genewie i Bahrajnie, osiągając bilans 5-1, kończąc wszystkie swoje zwycięstwa. Następnie podpisał kontrakt z latem 2015 roku.

Niewątpliwie główną pasją Ngannou jest boks i widać to w jego stylu walki (nie oznacza to, że nie radzi sobie na macie). Nie jest to odosobniony przypadek, jeśli chodzi o cięższych fighterów, gdzie większość akcji odbywa się w pozycji stojącej. Mówiąc o boksie, nie mamy na myśli Muay Thai czy kickboxingu, ale zwykły, klasyczny boks. Nic dziwnego, że pod koniec października 2023 zmierzy się w ringu z samym Tysonem Fury. Zakłady na to wydarzenie można już znaleźć u czołowych polskich bukmacherów online.

Cain Velasquez

Cain Ramirez Velasquez urodził się 28 lipca 1982 w Salinas w Kalifornii. Walczył w MMA w barwach USA, ale jest zawodnikiem pochodzenia meksykańskiego. Velasquez, dwukrotny mistrz college’u w zapasach z Arizona State i mistrz Junior College National z Iowa Central Community College, ma również na swoim koncie dwa tytuły mistrza stanowego 5A w Arizonie zdobyte podczas nauki w Kofa High School pod opieką trenerów Shawna Rustada i Marty’ego Niblo. Cain Velasquez w UFC Velasquez zdobył tytuł mistrza wagi ciężkiej i ma na koncie zwycięstwa nad takimi sławami jak Brock Lesnar czy Junior Dos Santos.

Pod koniec 2017 roku zajmował 3. miejsce w oficjalnych rankingach UFC. Od 2006 do 2017 roku Velasquez walczył łącznie szesnaście razy i wygrał czternaście z tych pojedynków. W 2016 roku Velasquez rozpoczął karierę filmową, choć na planie nie powtórzył raczej swoich wyczynów z ringu. Styl Velasqueza dawał przeciwnikom bardzo mało miejsca na wyprowadzenie czystych ciosów. Sam Cain jednocześnie korzystał z przewagi fizycznej i fantastycznej formy, rażąc oponentów w oktagonie niezwykle szybkimi kombinacjami ciosów. Był wyjątkowy, o czym przekonał się niejeden fighter. Wielu komentatorów porównywało jego styl do wymienionego niżej Nurmagomiedowa. To fakt: są podobni pod tym względem, że obaj świetnie radzą sobie w parterze. Ale oprócz wysokiej wydajności kardio i wspólnej preferencji do „roju” swoich przeciwników, ich style naszym zdaniem sporo się różnią.

Khabib Abdulmanapowicz Nurmagomiedow

Urodzony 20 września 1988 rosyjski fighter nie występuje już w oktagonie. A szkoda – przysporzył bowiem fanom sporo emocji! Nurmagomiedow rywalizował w kategorii lekkiej UFC i był najdłużej panującym mistrzem wagi lekkiej w historii UFC. Udało mu się utrzymać ten tytuł od kwietnia 2018 do marca 2021 roku. Z bilansem 29 zwycięstw, zakończył swoją karierę z rekordem bez porażek. Nurmagomiedow jest powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników sztuk walki wszech czasów i zasłużył sobie na miejsce w Galerii Sław UFC w dniu 30 czerwca 2022 roku. Jako dwukrotny mistrz świata w Combat Sambo, Nurmagomiedow trenował sambo, judo i zapasy. W czasie swojej kariery był sklasyfikowany jako numer jeden w rankingu UFC pound-for-pound mężczyzn do czasu, gdy zrezygnował z tytułu w marcu 2021 roku.

Co jeszcze? Nurmagomiedow może pochwalić się tym, iż jest pierwszym muzułmaninem, który zdobył tytuł UFC. Prowadzi też w rankingu najpopularniejszych Rosjan na Instagramie z ponad 34 milionami obserwujących. Dziś, po wycofaniu się z walki, zajmuje się głównie promocją MMA i firmuje swoim nazwiskiem Eagle Fighting Championship. Po zakończeniu kariery sportowej przeszedł też na stanowisko trenera i „cornermana” zawodników, a ostatecznie zakończył całkowicie swoją aktywność sportową w styczniu 2023 roku na prośbę matki.

Jonathan Dwight Jones

Być może staliśmy się trochę przewidywalni, ale wybaczcie nam – za popularnością fightera idą zdecydowanie jego notowania u bukmacherów. Urodzony 19 lipca 1987 roku Jon Jones to żywa legenda. Obecnie ma podpisany kontrakt z UFC, gdzie ma wciąż pas mistrza wagi ciężkiej. Zawodową karierę rozpoczął w 2008 roku i jest byłym dwukrotnym mistrzem UFC wagi półciężkiej, zdobywając tytuł w marcu 2011 roku, a następnie w grudniu 2018 roku. Udało mu się go utrzymać do sierpnia 2020 roku. posiadał także tytuł tymczasowego mistrza UFC wagi półciężkiej w 2016 roku. Prowadzi w rankingu pound-for-pound w UFC. stał się najmłodszym mistrzem w historii swojej konfederacji, zdobywając tytuł w wieku 23 lat w pojedynku z Maurício Ruą. Ma na koncie sporo rekordów UFC w wadze półciężkiej, w tym najwięcej obron tytułu, najwięcej zwycięstw i najdłuższą serię zwycięstw. Przez większość swojego panowania na tronie Jones był powszechnie uważany za najlepszego zawodnika na świecie, niezależnie od kategorii wagowej. Jedyne porażki w jego karierze to kontrowersyjna dyskwalifikacja w walce przeciwko Mattowi Hamillowi (co ciekawe, wynik ten zarówno Hamill jak i sami kwestionują).

Dustin Poirier

Dustin to żywa legenda w świecie mieszanych sztuk walki. Jest byłym mistrzem wagi lekkiej UFC i posiada rekord największej liczby nokautów w historii dywizji lekkiej UFC. Znany jest ze swojego ekscytującego stylu walki i potężnych nokautów. W zawodowym MMA zadebiutował w 2009 roku i szybko piął się po szczeblach kariery w UFC. walczył z siedmioma mistrzami UFC i pokonał pięciu z nich. Walczył z Maxem Holloway’em dwukrotnie, Eddiem Alvarezem dwukrotnie, Anthonym Pettisem, Justinem Gaethje, Conorem McGregorem, Khabibem Nurmagomiedowem i Charlesem Oliveirą. Poirier ma na koncie dwie nagrody Forrest Griffin Community Award. Przyznawana jest ona zawodnikowi UFC, którego wyróżnia prospołeczna i sportowa postawa, a także poświęcenie dla swoich fanów.

Advertisement

Facebook

Advertisement
Advertisement