MMA.ORG.PL

POZOSTAŁE

Najmłodsi fighterzy MMA, którzy sięgnęli po tytuł

Opublikowane

fot.: commons.wikimedia.org

Zostanie Mistrzem Świata w MMA wymaga dużo czasu i wysiłku. Wydaje się więc oczywiste, że wielu mistrzów świata to starsi i bardziej doświadczeni zawodnicy.

Okazuje się, że istnieją bardzo młodzi mistrzowie świata MMA, którzy udowodnili, że wiek to tylko liczba w metryce. Dzięki ciężkiej pracy i talentowi dotarli na szczyt z umiejętnościami zdecydowanie większymi, niż wskazywałby ich wiek. Poniżej przedstawiamy kilku najmłodszych mistrzów w historii MMA.

Ricco Rodriguez

Ricco miał dosłownie 25 lat i jeden miesiąc, kiedy został mistrzem w wadze ciężkiej w 2002 roku. Poddał swojego przeciwnika, Randy’ego Couture’a, w piątej rundzie ich walki na 39. Przy okazji został pierwszym zawodnikiem pochodzenia portorykańskiego, który zdobył mistrzostwo Ultimate Fighting Championship w wadze ciężkiej.

Frank Mir

Francisco Santos Mir III sięgnął po mistrzostwo wagi ciężkiej UFC w 2004 roku w wieku 25 lat, po pokonaniu Tima Sylvii. Mimo młodego wieku trenował i walczył już wtedy od ponad 15 lat. Przed startem w UFC Mir stoczył tylko dwie walki. Pod szyldem UFC wygrał sześć ze swoich pierwszych siedmiu pojedynków, zanim został mistrzem wagi ciężkiej.

Frank Schamrock

Frank Alisio Juarez III, powszechnie znany jako Frank Shamrock, został mistrzem wagi średniej UFC w 1997 roku, mając dokładnie 25 lat. Przed tym zwycięstwem walczył łącznie 22 razy. Nie spoczął jednak na laurach i kontynuował karierę. Gdyby przyszła nam ochota na złożenie kuponu u legalnego buka na tego zawodnika (dostępne opcje znajdziesz tutaj), warto wiedzieć, że już dawno przeszedł on na emeryturę. Podczas jego panowania jako mistrza wagi średniej był klasyfikowany jako numer jeden w rankingu pound-for-pound. Został również nazwany „Fighterem Dekady” lat 90-tych przez Wrestling Observer.

Carlos Newton

W 2001 roku, gdy miał zaledwie 24 lata i 8 miesięcy, Carlos Newton zdobył mistrzostwo UFC Welterweight. Znany jako „The Ronin”, Newton jest często uważany za „mistrza poddań”. Podczas walki o mistrzostwo był w stanie zmusić do poddania walki Pata Mileticha.

Jose Aldo

Jose Aldo to brazylijski mistrz MMA, który został mistrzem wagi piórkowej UFC w wieku 24 lat i 2 miesięcy. Swój tytuł WEC zdobył, mając zaledwie 23 lata. Jest uważany za jednego z największych zawodników wagi piórkowej w historii mieszanych sztuk walki.

John

Jonathan Dwight to amerykański mistrz wagi lekkiej. Po raz pierwszy zdobył tytuł w 2011 roku w wieku 23 lat i ośmiu miesięcy po pokonaniu Mauricio Rua. Ma za sobą niezwykłą karierę w oktagonie: nigdy nie odniósł porażki jako mistrz wagi lekkiej UFC. Przez kilka lat był uważany za najlepszego zawodnika na świecie w kategorii pound-on-pound. Niestety, kilka nieudanych testów narkotykowych sprawiło, że jego kariera mocno przyhamowała.

Eduardo Dantes

Urodzony w 1989 roku Eduardo Dantes jest profesjonalnym zawodnikiem MMA od 2007 roku. Ten brazylijski fighter wygrał piąty sezon turnieju Bellator Bantamweight po walce z Zachiem Makovskim. W drugiej rundzie zakończył walkę przez techniczne poddanie, zdobywając tytuł Bellator w kategorii koguciej w wieku 23 lat i dwóch miesięcy.

Gegard Mousasi

Gegard Mousasi to holenderski zawodnik MMA, który ma na swoim koncie kilka tytułów, w tym pas DREAM Light Heavyweight, pas Strikeforce Light Heavyweight, pas DREAM Middleweight i pas Cage Warriors World Middleweight. To właśnie mistrzostwo DREAM w wadze średniej zapewniło mu miejsce na tej liście. Trafił on na nią, ponieważ miał tylko 23 lata i jeden miesiąc, kiedy do swojej kolekcji trofeów mógł dołączyć pas. Mousasi miał później długą i udaną karierę, a do czasu opuszczenia UFC w 2017 roku zajmował czwarte miejsce w oficjalnych rankingach wagi średniej UFC. Obecnie rywalizuje w organizacji Bellator.

Joseph Angel Soto

Joseph Angel Soto to meksykańsko-amerykański fighter, który w wieku 22 lat i 3 miesięcy zdobył mistrzostwo Bellatora w wadze piórkowej. Jest profesjonalnym zawodnikiem od 2006 roku, choć walczył już od szkoły średniej, gdzie zdobywał szlify w drużynie zapaśniczej. Wygrał stypendium sportowe, aby uczęszczać do Iowa Central Community College, gdzie poznał i rywalizował z Jonem Jonesem, innym przyszłym mistrzem, który także trafił do naszego rankingu. Joe Soto i Jon Jones byli również współlokatorami w college’u przez dwa lata. Soto ma za sobą bardzo udaną karierę, zdobył kilka innych pasów mistrzowskich, w tym Tachi Palace Fights Bantamweight Championship. Z powodzeniem startował również w kilku turniejach Brazylijskiego Jiu-Jitsu.

Angela Lee

Angela Lee jest najmłodszą mistrzynią MMA i jedyną kobietą w naszym zestawieniu. Dorastała, trenując sztuki walki, a jej wejście na szczyt reprezentuje zupełnie nową erę dla mieszanych sztuk walki. Lee zaczęła trenować, gdy miała zaledwie sześć lat. Po raz pierwszy zdobyła tytuł w 2011 roku na USA Amateur Pankration Championships. W następnym roku wykazała się na Mistrzostwach Świata Pankration Anthlima Federation w Grecji. Jednak swój pierwszy tytuł w MMA zdobyła 5 maja 2016 roku, gdy miała zaledwie 19 lat i 10 miesięcy. Lee otrzymała swój czarny pas Brazylijskiego Jiu-Jitsu w 2018 roku.

Advertisement

Facebook

Advertisement
Advertisement