KSW
Najlepsza trójka w polskim MMA w 2023 roku
Którzy z polskich zawodników MMA są dziś w świetle jupiterów? Przygotowaliśmy dla Was małe zestawienie. Oto nasza subiektywna trójka!
Marcin Tybura
Marcin Tybura uzyskał tytuł magistra wychowania fizycznego na Uniwersytecie Łódzkim. W 2011 roku zadebiutował w MMA, wygrywając turniej na Mistrzostwach Polski MMA w Chorzowie. Tydzień później wziął udział w kolejnym turnieju Carpathian Primus Belt w Rzeszowie i zwyciężył w eliminacjach przed czasem. W 2013 roku związał się z czołową europejską organizacją MMA, M-1 Global na okres 2 lat, co dało mu zagwarantowane min. sześć walk. W kwietniowym turnieju wagi ciężkiej M-1 Grand Prix 2013 w finale pokonał Łotysza Konstantīnsa Gluhovs, przyduszając go w pierwszej rundzie.
15 sierpnia 2014 Tybura stoczył walkę z Grabowskim o pas mistrza wagi ciężkiej. Zdobył tytuł, poddając Grabowskiego duszeniem rękoma już na początku pierwszej rundy. Stał się tym samym jednym z najbardziej utytułowanych zawodników M-1. 21 stycznia 2016 roku podpisał kontrakt z Ultimate Fighting Championship, co odnotowali fani, których hobby jest obstawianie UFC. Jego notowania u bukmacherów online wyraźnie poszły w górę.
W swojej pierwszej walce dla UFC przegrał jednogłośnie na punkty z Timothym Johnsonem. Jednak w kolejnych pojedynkach Tybura odnosił już zwycięstwa. Pokonał m.in. Andreja Arłouskiego, byłego mistrza UFC wagi ciężkiej. Zanotował jednak też porażki, np. z Derrickiem Lewisem. W 2020 roku pokonał Sergieja Spivaka i Maxima Griszyna, a także Bena Rothwella i Grega Hardy’ego. W swojej ostatniej walce, która odbyła się 5 czerwca 2021 roku, pokonał Walta Harrisa. Marcin Tybura jest uważany za jednego z najlepszych polskich zawodników MMA i ma na swoim koncie wiele zwycięstw zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Jan Błachowicz
Urodzony 24 lutego 1983 roku w Cieszynie, Błachowicz zainspirowany filmami akcji zaczął trenować sztuki walki, kiedy miał dziewięć lat. W lutym 2007 roku zadebiutował w zawodowym MMA, a niecałe siedem miesięcy później wygrał turniej KSW Eliminacje we Wrocławiu, co pozwoliło mu związać się z największą polską organizacją MMA, czyli KSW. W 2008 roku wygrał 8-osobowy turniej na gali KSW 9. W kolejnych dwóch walkach pokonał przez poddanie Christiana M’Pumbu i Maro Peraka, czołowych europejskich zawodników wagi półciężkiej.
W 2009 roku wyjechał do USA, aby trenować w San Diego u boku Tomasza Drwala. Na ring powrócił w maju 2010 roku, gdzie wystartował w turnieju wagi półciężkiej na gali KSW 13: Kumite w Katowicach. W ćwierćfinale znokautował Brazylijczyka Julio Brutusa, a w półfinale zmusił do poddania Wojciecha Orłowskiego, dusząc go zza pleców. W finale turnieju na KSW 14: Dzień Sądu zmierzył się z Danielem Taberą i pokonał go przez techniczny nokaut (poddanie przez narożnik) ciosami pięściami w parterze. Błachowicz od 2011 do 2014 roku był międzynarodowym mistrzem KSW w wadze półciężkiej.
W swoim debiucie w ramach UFC 4 października 2014 roku na gali w Szwecji pokonał Ilira Latifiego przez TKO w 1. rundzie. W swojej karierze zdobył tytuł mistrza organizacji UFC w kategorii półciężkiej, pokonując Dominicka Reyesa przez TKO w drugiej rundzie na gali UFC 253 w Abu Zabi. W swojej pierwszej obronie pasa mistrzowskiego, 6 marca 2021 roku, pokonał mistrza wagi średniej, Israela Adesanyę.
Krzysztof Jotko
Krzysztof Jotko to polski zawodnik MMA, który swoją karierę rozpoczął w klubie Okniński Team pod okiem trenera Mirosława Oknińskiego. Do końca 2011 roku zanotował 65 zwycięstw i 5 porażek w amatorskiej formule MMA, zdobywając w grudniu 2011 roku tytuł mistrza Polski amatorów w kat. 87 kg.
W czerwcu 2010 roku Jotko zadebiutował jako zawodowy zawodnik MMA, wygrywając pojedynek z Robertem Balickim na gali Pro Fight 5 we Wrocławiu. W lutym 2011 roku wziął udział w ośmioosobowym turnieju wagi średniej na IV Gali Sportów Walki w Ząbkowicach Śląskich, który wygrał.
W ciągu kolejnych miesięcy Jotko wygrywał kolejne walki, zdobywając m.in. nagrodę Herakles 2011 w kategorii Odkrycie Roku. W lutym 2012 roku zwyciężył z Tomaszem Kondraciukiem na gali Night of Champions 3 w Poznaniu, a w kwietniu tego samego roku pokonał Damira Hadzovicia na gali MMA Attack 2 w Katowicach.
W październiku 2013 roku Jotko został zawodnikiem UFC. W swoim debiucie podczas gali UFC Fight Night 33 w Australii zwyciężył w pojedynku z Brazylijczykiem Brunem Santosem. Później przegrał walkę z Magnusem Cedenblandem, ale szybko odniósł dwa zwycięstwa z rzędu: ze Szwedem, Torem Troéngiem oraz Anglikiem, Scottem Askhamem.
W lutym 2016 roku Jotko wygrał jednogłośnie na punkty z Bradleyem Scottem na gali UFC Fight Night 84, a w czerwcu tego samego roku znokautował Tamdana McCrory’ego w 59 sekundzie pojedynku. Jotko przegrał walkę z Davidem Branchem w maju 2017 roku przez niejednogłośną decyzję, a w kolejnym pojedynku na UFC Fight Night 116 przegrał przez KO w drugiej rundzie z Uriahem Hallem. W kwietniu 2018 roku na gali UFC on Fox 29 przegrał przez techniczny nokaut w trzeciej rundzie z Bradem Tavaresem.